Šesti sabor

FESTIVAL „SLOVO ROGOVSKO 2015.“

6. SABOR MALIH GLAGOLJAŠA
AJMO DICO GLAGOLJATI

SV. FILIP I JAKOV-BIOGRAD- TKON – MURTER- -PAŠMAN- BIBINJE
16. – 21. rujna 2015.

16.9. SRIJEDA – SV. FILIP I JAKOV

10.00 – Početak radionica – OŠ JAGODE TRUHELKE, OSIJEK I OŠ SV. FILIP I JAKOV, SV. FILIP I JAKOV
20.00 – SVEČANO OTVARANJE SABORA
SREDNJOVJEKOVNA GLAZBA – violončelo, prof. Lidija Ledinić i učenica Karla Miličević
OTVARANJE IZLOŽBE – ”NAŠIH SEDAM GODINA” – Mala škola glagoljice, Danijela Deković, prof.
IZLOŽBA I OTVARANJE SABORA – dr. sc. IVICA VIGATO, mr. don ZDENKO MILIĆ, KLARA EŠKINJA GLAVAN, ZORAN PELICARIĆ, DANIJELA DEKOVIĆ, prof. i IVAN ŠIMUNIĆ, prof.

17.9. ČETVRTAK – SV. FILIP I JAKOV – PAŠMAN

KROZ JUTRO RADIONICE U SV FILIPU I JAKOVU
18.00 – PREDSTAVLJANJE GLAGOLJSKE MATICE UMRLIH ŽUPE ROĐENJA BLAŽENE DJEVICE MARIJE U PAŠMANU 1606.-1825.
Knjigu prikazuju: dr.sc. Ivica Vigato, dr. Grozdana Franov-Živković, doc.dr.sc. Kristijan Juran, prof. dr. Josip Faričić.

18.9. PETAK – SV. FILIP I JAKOV – BIOGRAD

KROZ JUTRO RADIONICE U SV FILIPU I JAKOVU
17.00 – ZAVIČAJNI MUZEJ BIOGRAD NA MORU
– OTVARANJE IZLOŽBE
1. graf. urednica i dizajnerica JULIJA VOJKOVIĆ, DRUŠTVO PRIJATELJA GLAGOLJICE: „ ZLATNE NITI PRADIDOVA‘‘
– PREDSTAVLJANJE TREĆEG BROJA SLOVA ROGOVSKOG
doc.dr.sc. MARIJANA TOMIĆ, dr.sc. IVICA VIGATO, SESTRA BLAGA BUNČAGA I DRAŽENKO SAMARĐŽIĆ, ravnatelj Zavičajnog muzeja Biograd
20.30 – OD GLAGOLJAŠKOG KORA DO KALETE, večer posvećena šjor Ljubi Stipišiću Delmati
KLAPE I ZLATKO KOŠTA

19.9. SUBOTA – SV. FILIP I JAKOV – BIBINJE
SV. FILIP I JAKOV

10.30 – ROGOVO, crkva Sv.Roka – GLAGOLJAŠKA SV. MISA, predvodi fra IZAK ŠPRALJA
Glagoljaške napjeve pjevaju PUČKI PIVAČI ŽUPE SV. TOME APOSTOLA, TKON I DJEČJI ZBOR OŠ SV. FILIP I JAKOV
12.00 – ROGOVO – PREDAVANJE – FRANJEVCI TREĆOREDCI GLAGOLJAŠI
13.00 – RADIONICE – Udruga glagoljaša Zadar, Društvo prijatelja glagoljice, Glagoljaško središte “Frankopan” OŠ Frana Krste Frankopana iz Zagreba i OŠ Zadarski otoci, Zadar

  • Glagoljica pletena papirom, voditeljica Verica Kovač, slikarica i keramičarka, Društvo prijatelja glagoljice, Zagreb
  • 2. More i glagoljična slova, slikarska radionica, voditeljica Mira Kliček,dipl. likovna terapeutkinja, Društvo prijatelja glagoljice, Zagreb
  • Glagoljične igračke (zabavna glagoljična slikovnica azbukvidnjak, glagoljični labirint s kuglicom, slagalica Glagoljični šareni krug na magnetoj foliji), voditeljica Biserka Draganić, prof., dr.sc. Jelena Vignjević i glagoljaši iz Glagoljaškog središta “Frankopan” OŠ F. K. Frankopana, Zagreb
  • Izrada nakita od dagnji, Galerija Lacani Sv. Filip i Jakov, Trg kralja Petra Krešimira 4/1
  • Eko-narukvice (nakit), voditeljica Jasminka Brižić, učiteljica mentorica RN, OŠ Zadarski otoci – Zadar
  • Glagoljica u srcu (magnet za hladnjak), voditeljica Željka Diklan, učiteljica mentorica RN, OŠ Zadarski otoci – Zadar

BIBINJE – OŠ STJEPANA RADIĆA
10.00 – RADIONICE KOJE VODI HRVATSKA UDRUGA UČENIČKOG ZADRUGARSTVA, ZAGREB I OŠ STJEPANA RADIĆA, BIBINJE

  1. Izrada ambalaže metodom otiskivanja, Josipa Banić, OŠ Mejaši, Split
  2. Oslikavanje platnenih vrećica, Maja Bašić, OŠ Mejaši, Split
  3. Nosimo glagoljicu, Božena Škarica, OŠ Mejaši, Split
  4. Oslikavanje oblutaka glagoljicom – Nada Režan (4. razred), OŠ Stjepana Radića, Bibinje
  5. Izrada straničnika s motivima glagoljice – Natalija Kero (4. razred), OŠ Stjepana Radića, Bibinje
  6. Oslikavanje platnenih torbi glagoljicom – Jasminka Sikirić Adžić, prof.i Ružica Anušić, učitelj – savjetnik (Učenička zadruga “Moba” – viši
    razredi), OŠ Stjepana Radića, Bibinje
  7. Izrada ogrlica od fimo mase s motivima glagoljice – Ružica Anušić i Jasminka Sikirić Adžić (Učenička zadruga viši razredi), OŠ Stjepana Radića, Bibinje
  8. Pisanje i transliteracija glagoljskih tekstova – Marijana Kandić, prof. i Marijana Pavić, prof. – 2 grupe 7. i 8. Razredi, OŠ Stjepana Radića, Bibinje

SUDJELUJU UČENICI OŠ STJEPANA RADIĆA, BIBINJE I UČENICI OŠ FRANKA LISICE, POLAČE, MURTER
10,00: Radionica Mali murterski glagoljaši, Čitaonica

20.9. NEDJELJA, BIBINJE – MURTER- TKON

TKON
POSJET MJESTU I SAMOSTANU NA ĆOKOVCU
MURTER
10.00 – GLAGOLJAŠKA SVETA MISA u Gradini
20.00 sati: Predstavljanje restauriranih knjiga iz fundusa župe Murter: Ritual rimski Bartola Kašića iz 1640.; Štenja i Evanglijenja iz 1840. g. Predstavljač: prof. dr. fra Izak Špralja, Župna dvorana.
BIBINJE
18.00 – SVETA MISA
Nakon svete mise prikaz knjige Glagoljska madrikula Bratovštine Blažene Gospe od Začeća u Bibinjama 1710. – 1892.
Knjigu prikazuju: dr. Ivica Vigato, dr. Grozdana Franov-Živković, mr. don Zdenko Milić, prof. dr. Josip Faričić.

21.9. – PONEDJELJAK

TRADICIONALNI SUSRET UČENIKA KLASIČNE GIMNAZIJE IVANA PAVLA II I OŠ JAGODE TRUHELKE, OSIJEK

POKROVITELJI: Zadarska županija, Općina Sv. Filip i Jakov, Grad Zadar, Udruga ”Napredak”, Sv. Filip i Jakov, Ilirija d.d. Biograd
ORGANIZATORI: TZ Općine Sv. Filip i Jakov, Mala škola glagoljice OŠ Sv. Filip i Jakov, Zavičajni muzej Biograd na Moru i Udruga glagoljaša Zadar
SUORGANIZATORI: Župa Sv.Filip i Jakov, Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva Zagreb, Sveučilište u Zadru, Općina Pašman, Župa RBDM Pašman, Ogranak Matice hrvatske Murter, TZ Općine Murter- Kornati, Općina Murter-Kornati, Župa Murter, Župni pjevački zbor ”Sveti Mihovil” Murter, Zaklada Delmata, OŠ Stjepana Radića Bibinje, Župa Sv. Tome, Tkon, Općina Tkon, Župa Sv. Roka, Bibinje
SPONZORI: Ilirija d.d. Biograd, ATN „Croatia“ Sv.Filip i Jakov, Hotel „Mare nostrum“ Sv. Petar, Bure commerce Biograd, TN Margarita maris“ Sv. Filip i Jakov, Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva Zagreb, MASVIN Polača, Robi graf Zagreb, Insigne Zagreb