Peti Sabor

FESTIVAL „SLOVO ROGOVSKO 2014.“
SABOR MALIH GLAGOLJAŠA
”AJMO DICO GLAGOLJATI”

SV. FILIP I JAKOV-BIOGRAD- TKON – MURTER
12.-22. rujna 2014.

PETAK, 12.9. – BIOGRAD NA MORU

19.00 – ZAVIČAJNI MUZEJ BIOGRAD NA MORU, OTVARANJE IZLOŽBE – ” DON KAŽE PERKOVIĆ”; predstavljači: Danijela Deković, prof., Draženko Samardžić, ravnatelj Zavičajnog muzeja Biograd na Moru i mr. sc. Zdenko Milić

SRIJEDA, 17.9 – SV. FILIP I JAKOV

10.00 – POČETAK RADIONICA – OŠ JAGODE TRUHELKE OSIJEK I MALA ŠKOLA GLAGOLJICE OŠ SV. FILIP I JAKOV, IZRADA GLAGOLJSKOG MURALA (nasuprot Vile Donat)
20.00 – NOVA GALERIJA, POGON KULTURE (KINO DVORANA)
OTVARANJE IZLOŽBE – ”PET GODINA SABORA MALIH GLAGOLJAŠA”,
autori: Hrvoje Rančić, dr. sc. Grozdana Franov-Živković, Klara Eškinja Glavan , direktorica Turističkog ureda Turističke zajednice Sv. Filip i Jakov;
predstavljači: dr. sc. Grozdana Franov-Živković i Danijela Deković, prof.
SVEČANO OTVARANJE SABORA UZ NASTUP KLAPA INTRADE
Zoran Pelicarić, načelnik općine Sv. Filip i Jakov, Ivan Šimunić, prof, Klara Eškinja Glavan, direktorica turističke zajednice Sv. Filip i Jakov, Danijela Deković, prof., doc. dr. sc. Ivica Vigato, doc. dr. sc. Kristijan Juran

ČETVRTAK, 18.9. – TKON, ŽUPNA CRKVA SV. TOME

18.00 – PREDSTAVLJANJE ”TRI GLAGOLJSKE MATICE KRŠTENIH ŽUPE SV. TOME U TKONU, 1613.-1821. ” UZ SUDJELOVANJE PUČKIH PIVAČA IZ TKONA I DJEČJEG ZBORA KUNJSKI ĆOCI, TKON
Predstavljači: dr. sc. Grozdana Franov-Živković: „O Tkonskim glagoljskim maticama krštenih“, doc. dr. sc. Ivica Vigato: „O jeziku u maticama“, mons. dr. sc. Pavao Kero: „Svećenici glagoljaši župe Tkon“

PETAK, 19.9. – MURTER – OŠ MURTERSKI ŠKOJI

RADIONICE ZA DJECU; OZANA, DRUŠTVO PRIJATELJA GLAGOLJICE, ZAGREB, UDRUGA FRANKOPAN PRI OŠ FRANA KRSTE FRANKOPANA, ZAGREB I HARI VIDOVIĆ, FRESKOSLIKAR, ROČ
19.00 – PREDAVANJE O HRVATSKOJ GLAGOLJAŠKOJ BAŠTINI
18.00 – ZAVIČAJNI MUZEJ BIOGRAD NA MORU
PREDSTAVLJANJE GLASILA UDRUGE GLAGOLJAŠA ”SLOVO ROGOVSKO”; predstavljači:

  • doc. dr. sc. Ivica Vigato, glavni urednik časopisa, o. Jozo Milanović i fra Kristijan Kuhar
  • Martina Valec-Rebić, prof. hrvatskog jezika i književnosti: ”Glagoljica za osnovce, Priručnik za voditelje glagoljaških skupina”, NAKLADA LJEVAK

20.00 – SV.FILIP I JAKOV – ISPRID STARE ŠKOLE – VEČER KLAPSKE PISME POSVEĆENA MAESTRU LJUBI STIPIŠIĆU DELMATI

SUBOTA, 20.9. – MURTER – GLAGOLJAŠKE RADIONICE ZA DJECU

19.00 – OTVARANJE IZLOŽBE O MURTERSKOJ GLAGOLJSKOJ BAŠTINI
SV. FILIP I JAKOV – Stara crkva Sv. Mihovila
10.30 – Sv. Misu predvodi fra. IZAK ŠPRALJA, TOR, samostan franjevaca trećoredaca Zaglav
Glagoljaške napjeve pjevaju PUČKI PIVAČI ŽUPE SV. TOME APOSTOLA, TKON I DJEČJI ZBOR KUNJSKI ĆOCI, TKON
11.30 – PREDAVANJA – NOVA GALERIJA, POGON KULTURE (KINO DVORANA)

  1. Dr.sc. Dragan Nimac (HKU Pjevačka baština, Zagreb): Znanstveni interesi u očuvanju i promociji glagoljaškog pjevanja s naglaskom na zadarsko područje,
  2. Ivan Nađ, Zmaj Brezanski od Hrvata: “Iz povijesti Župe svetog Martina biskupa u Ščitarjevu”
  3. Ivan Nađ, Zmaj Brezanski od Hrvata: “Glagoljska Bilježnica Ščitarjevskog Župnika od 1524. do 1526. godine” (prema predavanju dr Ladića i dr Budeća)
  4. BRAĆA HRVATSKOGA ZMAJA, ZADAR

11.30 – SV. FILIP I JAKOV – RADIONICE ZA DJECU
UDRUGA GLAGOLJAŠA ZADAR, OŠ ZADARSKI OTOCI, ZADAR, KLASIČNA GIMNAZIJA IVANA PAVLA II, ZADAR

  1. LJILJANA KADIJA PULIĆ: ”GLAGOLJIČNI BINGO”
  2. ELVIRA KATIĆ, prof., JASMINKA BRIŽIĆ, učitelj mentor, ŽELJKA DIKLAN, učitelj mentor: ”LICE POD MASKOM”
  3. DANIJELA DEKOVIĆ, prof.: ”GLAGOLJICA NA STRANIČNIKU”

HRVATSKA UDRUGA UČENIČKOG ZADRUGARSTVA

  1. Silvana Šebalj Mačkić, OŠ Petar Zrinski, Čabar – ”Izrada magneta za frižider tehnikom pirografije”
  2. Đurđa Tesla i Blanka Horvat, HUUZ – Zagreb – ”Oslikavanje platnenih vrećica”
  3. Snježana Hranić, OŠ Sveti Đurđ, Sveti Đurđ,– ”Transfer slike na drvenu podlogu”
  4. Željkica Aralica, prof.mentor, Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanka Ožanića, Zadar – ”Glagoljica na srcu”
  5. Josipa Banić, Marija Banić, Split, – ”Izrada ambalaže metodom otiskivanja”

PRODAJA I PREZENTACIJA:

  1. NAKLADNIČKA KUĆA ERASMUS, Zagreb
  2. IZDANJA STALNE IZLOŽBE CRKVENE UMJETNOSTI, ZADAR
  3. MALA ŠKOLA GLAGOLJICE, SV. FILIP I JAKOV
  4. NAKLADA LJEVAK, ZAGREB
  5. JULIJA I DAVOR VOJKOVIĆ, UDRUGA ŠOLTA, ŠOLTA
  6. MOSTA NOVE TEHNOLOGIJE d.o.o.

NEDJELJA 21. 9. – MURTER

-RADIONICE ZA DJECU
– 10.00 – GLAGOLJAŠKA MISA U ŽUPNOJ CRKVI, PUČKI PIVAČI IZ MURTERA
– 15.00 – 17.00 – OBILAZAK MJESTA I LATINSKO IDRO
-19.00 – PREDSTAVLJANJE KNJIGE MURTERSKE GLAGOLJSKE MATICE OD 1658. DO 1706. GOD.

PONEDJELJAK, 22.9.

TRADICIONALNI SUSRET OŠ JAGODE TRUHELKE IZ OSIJEKA I NADBISKUPSKE KLASIČNE GIMNAZIJE , OBILAZAK ZADRA

POKROVITELJI: Zadarska županija, Općina Sv. Filip i Jakov, Grad Zadar, Udruga ”Napredak” iz Sv. Filip i Jakova, Ilirija d.d. Biograd
ORGANIZATORI: TZ Općine Sv. Filip i Jakov, Mala škola glagoljice OŠ Sv. Filip i Jakov, Zavičajni muzej Biograd na Moru i Udruga glagoljaša Zadar
SUORGANIZATORI: Župa Sv.Filip i Jakov, Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva Zagreb, Općina Tkon, Župa Sv. Tome Tkon, Ogranak Matice hrvatske Murter, ”OŠ Murterski škoji”, TZ Općine Murter- Kornati, Općina Murter-Kornati, Župa Murter, Župni pjevački zbor ”Sveti Mihovil” Murter, Savjet mladih Zadarske županije.
SPONZORI: Ilirija d.d. Biograd, ATN „Croatia“ Sv.Filip i Jakov, Hotel „Mare nostrum“ Sv. Petar, Bure commerce Biograd, TN Margarita maris“ Sv. Filip i Jakov, Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva Zagreb, MASVIN Polača, Robi graf Zagreb, Insigne Zagreb